14-19.07.2019 – Emmanuel w Częstochowie

Dzięki współpracy z wspaniałą kobietą – Marią, ze Wspólnoty Emmanuel, mogliśmy posłać, w dniach 14-19 lipca, pięcioro mieszkańców Ośrodka w Borowej Wsi na Międzynarodowe Forum Młodych. Co to jest MFM i skąd się wzięło?

„Zaczęło się właśnie od 1991 roku, kiedy kilkaset młodych ludzi zebrało się w Altötting (Niemcy) w trakcie swojej drogi na Światowe Dni Młodzieży do Częstochowy. Od roku 1996 co roku spotykało się w tym bawarskim miasteczku coraz więcej osób, aby razem przeżywać wiarę i rozmawiać o Bogu. Organizatorem wszystkich wydarzeń była i nadal jest Wspólnota Emmanuel – katolicka wspólnota, która skupia w sobie ludzi różnych stanów: małżeństwa, osoby samotne, księży i osoby konsekrowane, którzy pragną żyć w radości, Adoracji,we współodczuwaniu z innymi i ewangelizacji.
Z biegiem czasu zaczęło odbywać się w Altötting coraz więcej różnych spotkań: dla osób powyżej 30 lat, rodzin, dzieci, nastolatków i ciągle dla młodych.
W Polsce pierwszy raz Wspólnota Emmanuel zorganizowała takie wakacyjne spotkanie w Wadowicach w 2000 roku przed Światowymi Dniami Młodych w Rzymie. Wtedy zebrało się 900 osób, by wspólnie przygotować się do spotkania z Papieżem. Przez kolejne 7 lat spotykaliśmy się w Wadowicach, a w roku lipcu 2008 w Niepokalanowie, a następnie w Warszawie na czuwaniu “Sydney w Warszawie”.
W 2013 r. spotkanie młodych odbyło się w Częstochowie, równolegle do Światowych Dni Młodzieży w Rio. Przybrało nazwę Rio in Częstochowa.
Spotkanie w Częstochowie jest organizowane przez Wspólnotę Emmanuel we współpracy z Archidiecezją Częstochowska.”
Organizatorzy Forum tak mówią o jego misji: ” Chcemy spotkać się razem, by dzielić się tym, w co wierzymy, poznawać Boga i to, że On naprawdę jest wśród nas! Pomocą będą nam m.in. konferencje, spotkania w małych grupach, rozmowy, Eucharystia i możliwość spowiedzi oraz Adoracja. A także pełna muzyki i energii modlitwa uwielbienia!
O Bogu, którego spotykamy, chcemy mówić innym! Dlatego razem będziemy uczyć się wychodzić do świata, i zapraszać innych do przeżywania wspaniałej przygody, w której wszystko jest możliwe! Bo dla Boga nie ma nic niemożliwego!
A co jeśli wcale nie jesteś przekonany, że Bóg istnieje, albo że mógłby Cię kochać Przyjdź i skorzystaj z okazji, żeby porozmawiać z tymi, którzy w niego wierzą i zobaczyć od środka, czym jest Kościół.
Jest muzyka, jest impreza!
Nie zabraknie muzyki i wspólnej zabawy! Przygotuj się na dynamiczne utwory, których nigdy nie słyszałeś, kapitalne wieczory, koncerty i spotkania ze specjalnymi gośćmi!
Masz talent!
Daj sobie trochę czasu, aby być sobą w tym, co lubisz robić! A może jeszcze odkryjesz swój nowy talent! W planie forum znajdą się tzw. talent corners – multum możliwości, jak dobrze spędzić czas – m.in. muzyka, taniec, teatr, sport…
Odkryj Częstochowę!
Bądź w miejscu ważnym dla wszystkich Polaków i szczególnie blisko Matki Boga.
Równocześnie poznaj Częstochowę inaczej niż z corocznej pielgrzymki! Pozwól się zaskoczyć!”(tekst zaczerpniety ze str. MFM) 
I na koniec jeszcze parę słów od Kariny – jednej z naszych podopiecznych, która uczestniczyła w tegorocznym Forum.
„W Częstochowie na Forum poznałam bardzo fajnych ludzi,których nigdy nie zapomnę,bo dali mi dużo serca i zrozumienia. Podobało mi się tam wszystko,ale najbardziej przygotowania do uwielbienia Pana Jezusa. Były fajne atrakcje. Był park, w którym też się fajnie bawiliśmy. Poznałam fajną grupę z Forum. Byli tam ludzie w różnym wieku.
Najfajniejsza była moja animatorka Ewa, z którą bardzo lubiłam spędzać czas. Również poznałam tam kleryka Mateusza i siostrę Kasię, z którymi też lubiłam spędzać fajnie czas. Były fajne rozgrzewki codziennie rano. Byłam na scenie i fajnie się bawiłam. Były tam takie namioty z jedzeniem. Były też namioty „wyciszające”z Najświętszym Sakramentem. Było tam bardzo fajnie. I byliśmy potem na Jasnej Górze przed samym ołtarzem i tam mogłam  powierzyć siebie i innych moich przyjaciół Matce Bożej.”