O Nas

Kim jesteśmy?

 

Tur Borówka  to Stowarzyszenie zrzeszajace  ludzi dobrej woli, których połączył wspólny cel – pomoc niepełnosprawnym mieszkańcom Ośrodka z Borowej Wsi.

 

Nasza misja:

 

Działalność Stowarzyszenia ma na celu:

  • zwiększanie aktywności życiowej i fizycznej osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób żyjących w placówkach opiekuńczych;
  • pomoc w usamodzielnianiu się osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych żyjących w placówkach opiekuńczych;
  • niwelowanie wykluczenia społecznego poprzez integrację osób niepełnosprawnych żyjących w placówkach opiekuńczych ze środowiskiem zewnętrznym;
  • wspieranie całościowego rozwoju osób niepełnosprawnych

 

Jak się to wszystko zaczęło…

 

Oficjalnie za moment powstania Stowarzyszenia należałoby przyjąć datę rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli kwiecień 2013 r. Nie jest to jednak wydarzenie, w którym należałoby się dopatrywać chwili, kiedy wszystko się zaczęło. Początków należy szukać dużo wcześniej, w czasach kiedy kilku ludzi (firm) zaczęło wspierać finansowo grupę dziewcząt z Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Mikołowie – Borowej Wsi. Inicjatorką tych działań była Alicja, pracownica Ośrodka, której pomagał Krzysztof oraz wielu życzliwych ludzi. Już wtedy bowiem zaczęła kiełkować myśl o stworzeniu Stowarzyszenia, które pomagałoby osobom z placówki opiekuńczej odnajdywać się w świecie zewnętrznym, poznawać ten świat i korzystać z jego dóbr.

Tak więc dzięki pomocy wspomnianych wyżej życzliwych osób udało się zmodernizować pomieszczenia zamieszkiwane przez grupę I (tak w Ośrodku określa się 10 osobowe grupy osób zamieszkujące wspólnie pomieszczenia stworzone na wzór mieszkań) i rozpocząć organizowanie dla dziewcząt różnorodnych wyjazdów. Były to wyjazdy do kina, teatru, operetki, na musicale oraz na wycieczki. Najpierw krótkie – jednodniowe, które z czasem przerodziły się w kilkudniowe pobyty wakacyjne i lecznicze.

Równolegle do tych działań rozwijał się wątek sportowy w życiu najmłodszych mieszkanek gr I czyli Kasi, Oli, Karoliny i Agaty. Miały one możliwość wzięcia udziału w obozie organizowanym przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji, co pokazało jak ważnym elementem w życiu osób przykutych do wózka inwalidzkiego, jest aktywność ruchowa. Dzięki współpracy trójki rehabilitantów z Ośrodka właśnie z FAR, Ola, Kasia oraz ich koleżanka i koledzy  z innych grup czyli Oliwia, Adrian i Rafał pojechali po raz pierwszy na zawody – wyścigi na wózkach. Zawody te pokazały jak wielki talent sportowy drzemie w Kasi, jakie możliwości ma Adrian i jaka determinacja w walce o zwycięstwo przepełnia Olę. Wyjazd na te zawody można nazwać przełomowym, bo to właśnie na wyścigach w Puławach zrodził się pomysł stworzenia możliwości rozwoju poprzez sport. Potem była Spartakiada Dzieci i Młodzieży w Spale i wyjazdy na kolejne zawody. Uformowała się grupka sześciu dziewcząt, które chciały ćwiczyć i ścigać się na wózkach. Aby brać udział w zawodach trzeba jednak trenować. Najpierw były to okazjonalne ”treningi„ czyli jeżdżenie po podwórku Ośrodka. Potem pojawił się drugi Krzysztof – człowiek pasjonat, który przez około rok pomagał dziewczętom ćwiczyć. W roku 2011 na zawodach w Warszawie doszło do spotkania z paniami z Polskiej Fundacji Sportu i Kultury. Nawiązała się współpraca, powstał projekt „Zobacz Nas”, który zaczęła prowadzić w ramach Fundacji p.Agata. Dzięki temu przez rok dziewczyny miały zapewnione treningi. Tym razem prowadził je już trener z uprawnieniami, nauczyciel WF w szkole do której uczęszczała większość dziewczyn, a dyrekcja szkoły dodatkowo udostępniła salę do ćwiczeń.

To wszystko pozostawiało jednak wciąż pewien niedosyt. Wszystkie działania były prowadzone jakby oddzielnie i przypominały prowizorkę. Dojrzewający od dawna pomysł stworzenia Stowarzyszenia, które połączy wszystkie dotychczasowe projekty i w sposób kompleksowy pomoże roztoczyć opiekę  nad dziewczynami oraz da również możliwość rozwoju kolejnym podopiecznym, dojrzał na tyle, że w kwietniu 2013 powstała „TUR BORÓWKA”